Sosyal Medya Yönetimi Twitter

Twitter’da günde yaklaşık 500 milyon tweet atılır. Bu durum markalar ve işletmeler için de müşterilerine erişmede bir fırsat barındırır.

Nasıl bir işletme olduğunuzun önemi olmaksızın (geniş bir tedarik ağına sahip olabilirsiniz, freelance bir tasarımcı ya da bir mobil uygulama şirketinde B2B yazılımcı olabilirsiniz) Twitter, sizin için hatrı sayılır bağlantılar kurmanızda ve bu bağlantılar ile etkileşim için kalmanızda yardımcı olur.

İnsanlar birbirleriyle bağlantı kurarlar, belirli bir konu hakkında fikirlerini paylaşırlar ve dünyada şu anda ne olduğuna bakabilirler.

Markalar Twitter’a penetrasyonları genişletmek ve yeni müşterilerle bağlantı kurmak için girebilirler. Twitter ile pazarlamanın bazı yolları vardır;

Gündemi Ayrıntılı Takip Etme

Twitter gelişmiş arama özelliği ile belirli bir sektör ya da topluluk üzerine gönderilmiş tweetleri görüntüleyebilir ve nabız tutabilirsiniz. İstediğiniz konular hakkında yapılan viralleşmiş diyalogları görüntüleyebilir ve özellikle gerçek zamanlı pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz. Twitter’ın gelişmiş arama aracına buradan ulaşmanız mümkün.

Twitter arama aracında ayrıntılı ve doğru arama yapabilmeniz için bilmeniz gereken arama operatörlerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum;

Operatör Tweet
sosyal medya içerisinde sosyal ve medya kelimesi bulunduran tweetler.
“sosyal medya” içerisinde “sosyal medya” (birebir aynı) bulunduran tweetler.
sosyal OR medya içerisinde “sosyal”, “medya” ya da her ikisini bulunduran tweetler.
sosyal -medya içerisinde “sosyal”i bulunduran ama “medya”yı bulundurmayan tweetler.
#sosyalmedya içerisinde #sosyalmedya etiketini bulunduran tweetler.
from:themirzooglu themirzooglu adlı kullanıcının paylaştığı tweetler.
kime:hozkomurcu hozkomurcu adlı kişiye gönderilen tweetler.
@themirzooglu themirzooglu adlı kişiden bahseden tweetler.
“sosyal medya” near:Ankara “sosyal medya” grubunu içeren ve Ankara yakınlarından gönderilen tweetler.
near:İstanbul within:10km İstanbul’un 10 kilometre civarından gönderilen tweetler.
sosyal medya since:2015-05-24 sosyal medya kelimesini içeren ve 24 Mayıs 2015 tarihinden beri gönderilen tweetler.
sosyal medya until:2016-05-24 sosyal medya kelimesini içeren ve 24 Mayıs 2016 tarihinden önce gönderilen tweetler.
sosyal –medya 🙂 sosyal kelimesini içeren medya kelimesini içermeyen olumlu tweetler.
burhan 🙁 Burhan kelimesini içeren olumsuz tweetler.
burhan ? Burhan kelimesini içeren soru işaretli tweetler.
sosyal medya filter:link sosyal medya kelimesini içeren bağlantısı olan tweetler.
sosyal medya source:twitterfeed sosyal medya kelimesini bulunduran Twitter Feed ile gönderilmiş tweetler.
social media lang:TR social media kelimesini içeren Türkçe dilinde gönderilmiş tweetler.

Üstte yer alan operatörleri olduğu haliyle Twitter arama aracıyla da kullanabilirsiniz.

Bilinirliğinizi Arttırma

Twitter’ı diğer sosyal ağlardan farklılaştıran en önemli özelliği, hızdır. Twitter’da gündemler, diyaloglar ve trendler o kadar hızlı değişir ki, bu durum markanızın bilinirliğini arttırmak için biçilmiş kaftandır. Takipçilerinizle ve sektörünüzle yakinen ilgili Twitter kullanıcı ile sürekli etkileşim halinde kalarak, markanızın etki yüzeyini rahatlıkla genişletebilirsiniz.

Anlık Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşterilerinizin markanızla alakalı şikayet, yorum ve destek gibi ihtiyaçlarını Twitter’dan görebilirsiniz / karşılayabilirsiniz. Bunun yanında olası sosyal medya krizlerini henüz başlamadan fark edip, göğsünüzde yumuşatmanız konusunda Twitter önemli bir mecradır. Twitter’ın bu avantajları haliyle mutlu müşteri sayınızın artmasında yardımcı olmaktadır.

Potansiyel Müşteriler, Marka Temsilcileri

Twitter, markaların potansiyel müşterilere ulaşmasında hızlıca sonuç alabileceği bir mecradır. Verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürün ile ilgilenen kitlelere Twitter’dan belirli etiketlere ve kullanıcılara tweet göndererek ulaşmak mümkün. Bunların yanında edindiğiniz yeni takipçiler de marka itibarınızı yeterince olumlu yönde etkileyecektir.

Twitter’ın Önemli Bileşenleri

Twitter’ın bünyesinde barındırdığı en temel bileşenleri tanımanız ve bunları kullanmanız bu sosyal ağda etkileşim yaratabilmeniz için gereklilerdendir.

a) Tweet

Tweet; metin, fotoğraf, link veya videodan oluşan ve Twitter’a özgü olan bir gönderi biçimidir.

b) Yanıtla (Reply)

Takip listenizde yer alan kişilerin tweetlerine cevap vermek için kullanılır. Bir tweeti yanıtlamak, sizlerin Twitter’da ne kadar aktif olduğunuzun ve takip ettiğiniz kişileri dinlediğinizin belirgin bir göstergesidir.

c) Retweet (Yeniden tweetleme / Paylaşma)

Herhangi bir Twitter kullanıcısının tweetini paylaşmanız anlamına gelir. (Yani o kullanıcının belirli bir konu hakkındaki fikrini destekliyor olduğunuz.)

d) Hashtag (Etiketleme)

Hashtag, başında # işaretinin bulunduğu ve bir kelime ya da kelime grubundan oluşan kategorilendirme, etiketlendirme sistemidir. İçeriğinizin yani tweetlerinizin bulunmasını haliyle etkileşim almasını kolaylaştırır. Eğer ki bir “hashtag”e tıklarsanız o “hashtag”in kullanıldığı diğer tweetleri görebilirsiniz. Bir hashtag fazlaca kullanılırsa “Trend Topic”e geçer.

e) Trend Topic (Gündem)

Tweet içerisinde geçen hashtag, kelime ya da kelime grubunun farklı kullanıcıların tweetlerinde de çokça kullanılarak o konumun en fazla konuşulanı haline gelmesidir. Gündem, Twitter kullanıcıları arasındaki popüler konuları yansıtır. (Konum Türkiye olarak seçiliyse ülkedeki gündemi.)

f) Mention (Bahsetmek)

Paylaştığınız bir tweetin başka bir kullanıcının bildirimler sekmesinde bildirim olarak görünmesini sağlamanızdır. Onu da tweetinize dahil eder, ondan bahseder ya da size yazdığı bir tweeti cevaplamış olursunuz. Kullanıcı adının başına @ koyarak oluşturulur.

Herhangi bir işletme olarak yukarıda bahsettiklerimi yapmanız, Twitter pazarlamanızdaki ilk adım için zaten yeterli olacaktır.

Kaynak:Twitter