ÇUBİTED Okyanus Koleji’nde Çocuklara Maker Hareketi’ni Anlattı

Adana’da Maker Hareketi’nin öncüsü olan Çukurova Bilişim Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Derneği (ÇUBİTED), 9 Mart Perşembe günü Okyanus Koleji’nin davetlisiydi.

Teknoloji haftası dolayısıyla Okyanus Koleji’nde çocuklarla buluşan ÇUBİTED gönüllüleri, çocuklara iyi vakit geçirmelerini sağla

Yapılan sunumda çocuklara maker teknolojinin ne olduğu, nasıl eğitimler verildiği gibi konular anlatıldı.

ÇUBİTED Başkan Yardımcısı Andaç YAKIN, ÇUBİTED bünyesinde kurdukları Maker Teknoloji atölyesindeki çalışmalardan öğrencilere bahsetti. Çocukların bir hayli ilgisini çeken maker hareketinin dünyada ve Türkiye’deki öneminden bahseden Yakın, isteyen her öğrenciye ders verebileceklerini belirtti.

“Her Okulda Bir Maker Atölyesi Kurulmalı”

Çukurova bölgesinde her okulda maker hareketine yönelik bilgilendirme çalışmaları yapmaya devam edeceklerini ve her okulda bir maker atölyesinin kurulması konusunda destek vereceklerini belirtti.

Çocuklara kodlama atölyesinde kodlama öğrenerek kendi oyunlarını tasarlayabileceklerini, aynı zamanda kendi yaptıkları robotları da istedikleri gibi programlayabileceklerini anlatırken, tüketmeyi değil üretmeyi ve üretim odaklı düşünmeyi çocuklara öğretilmesi gerektiğini belirtti.

Okyanus Kolejinde yapılan sunumda çocuklar kodlama öğrenerek yapabileceği oyunları ve robotik atölyesinde geliştirebilecekleri robotlar hakkında örnek videolar izleyerek bilgi aldılar.

Açılan Standa İlgi Bir Hayli Büyüktü

Sunum bittikten sonra Adana Maker Teknoloji Atölyesi’nin açmış olduğu standı sunumu dinleyen öğrenciler ziyaret etti.

ÇUBİTED’in Maker Atölyesi’nde öğrencilerle birlikte yapmış olduğu çalışmaları hayranlıkla inceleyen öğrenciler maker hareketi’nden çok memnun kaldı.

Sunum bittikten sonra Maker Teknolojinin açmış olduğu standı ziyaret ederek kodlama, robotik ve 3D yazıcı ile yapılan çalışmaları incelediler.

Adana Maker Hareketi hakkında daha detaylı bilgi almak için, http://www.makerteknoloji.com/ sitesini ziyaret edin.